Bozburun’u Keşvedin
bozburun 2

Bozburun’u Keşfedin

Türkiye’nin ne kadar muhteşem bir coğrafya olduğunu anlatmakla bitiremiyoruz. Pek çok ülkenin bir kaç karışına sahip olduğunda dahi süslemeye doyamadığı sahillerinin misliyle sahile sahip bir ülke olmamız sebebiyle denize doğru ilerlediğimizde ulaştığımız mucizeler büyük bir zenginlik. Türk insanı tatil yapacak yer bulmakta değil, karar vermekte zorlanır. Düşünelim ki, 8.400 kilometre uzunluğunda sahil şeridine sahip bu ülkede her yer tatil. Bütün ülke aynı anda deniz kıyısına indiğimizde dahi çok da büyük bir kalabalık oluşmayacak desek yanlış olmayacak. Pekiyi Marmaris sizin neyi ifade ediyor? Mesela Bozburun hakkında bilginiz var mı? Gelin inceleyelim.

Dünya’da Saklı Bir Cennet

Bozburun, Marmaris’in doğusundan güney batısına doğru ilerleyen bir yarım adadır. Marmaris güney ormanlarının da üzerinde bulunduğu bu yarım ada, ne mutlu ki doğal koruma alanı standartları içerisinde bulunduğundan betonlaşmaya kapalı. Tesisleşme ile ilgili olarak kimi kaynakların eleştirilerini ise değerlendirdiğimizde bu doğal alanların çok daha önemli olduğu sonucuna kolayca ulaşabiliriz. Neden mi?

  • Dünyanın 3/4’ü sularla kaplıdır, dolayısıyla deniz tek başına bir zenginlik değildir.
  • Doğal güzelliklerin olmaması halinde buraya tek bir turist dahi gelmez.
  • Ormanlar ve diğer doğal alanlar turizmin ana bileşenlerindendir.
  • Sadece doğa turizmi nedeniyle seyahat eden milyonlarca turist vardır.
  • Cezayir’in uçsuz bucaksız sahillerinden farkımız altında dinlenebildiğimiz ağaçlarımızın varlığıdır.

Sonuç olarak elbette turizm tesisleri kıymetlidir. Ancak her güzel alana beton konuşlandırıp, onu çirkin hale getirmenin de bir faydası olmayacaktır.

bozburun

Sonuçta Bozburun, yerli ve yabancı yüz binlerce turistin yılın her döneminde ziyaret ettiği küçük köylerden meydana gelen sevimli bir tatil beldesidir. Tabii bu özelliği nedeniyle karayolu ulaşımı imkanlarının zenginliğinden söz etmek pek de doğru olmayacaktır. Marmaris Tekne Turları Bozburun yarımadasına ve yarım adada bulunan köy ve koylara ulaşmak için en doğru yöntem olacaktır. Esasında Tekne Turu Marmaris çevresinde yer alan pek çok merkeze ulaşmak için en elverişli yöntemdir. Zira sadece Bozburun değil, çevrede pek çok saklı cennete karadan ulaşmak oldukça zordur.

Akdeniz Burada Başlıyor

Ege Denizi, esasında Akdeniz’de bir girintidir. Lakin Ege ismi ile uzun yıllardır tanınmakta olduğundan Akdeniz’den ayrıştırılır. Akdeniz ile Ege’nin sınır noktası ise Bozburun olarak kabul edilir. Çok keskin bir sınır olmasa da, Marmaris’ten başlayan sınır çizgisi Bozburun, Ekincik, Dalyan hattı boyunca devam eder ve bu noktaya Akdeniz veya Ege denebilmektedir. Marmaris’in kuzeyinde kalan kısma ise Ege denizi demek doğru olacaktır. Ancak bu nokta her iki sahil şeridinin özelliklerine de sahiptir. Marmaris Tekne Turu katılımcılarına bölgenin muhteşem özelliklerini an be an göstermekte ve mükemmel zaman geçirebilmelerini sağlamaktadır.

Sevimli Köyler ve Muhteşem Bir Doğa

Bozburun yarım adası, İçmeler ve Turunç ile başlayan ve Hisarönünde sona eren bir sahil şeridine sahiptir. Üzerinde irili ufaklı çok sayıda köy olan yarım ada, oldukça geniş ormanlık araziye sahiptir ve doğal yaşamın tam anlamıyla devam ettiği nadir bölgelerden bir tanesidir. Yarım adanın ismini de veren Bozburun köyünden sonra yarım adada yerleşim söz konusu değildir. Daha kuzeyde ise, Taşlıca, Söğüt, Selimiye, Turgut, Orhaniye, Hisarönü yer alır. Marmaris Tekne Turları içerisinde en keyifli rotalardan birisi olan Sedir adası turlarında bu hat üzerinde ilerleyerek, Gökova Körfezi içerisindeki mucizelere şahit olabilmekteyiz.

Esasında Bozburun kısaca anlatılabilecek bir yer değildir. Dünyanın en önemli doğal alanlarından birisi olan kabul edilen ve ulusla arası otoriteler tarafından da koruma alanı olarak tanınan bölgenin başka alt metinlerde incelemesine devam edeceğiz. O zamana kadar siz de Bozburun görsellerini inceleyebilir, doğanın muhteşem güzellikleri içerisinde geçireceğiniz tatilin hayalini kurabilirsiniz. Ya da hiç vakit kaybetmeden bir rezervasyon yaptırabilir ve bölgede hoş zaman geçirebileceğiniz aktiviteler hakkında bilgi almak ve tatilinizi planlamak için bize ulaşabilirsiniz.

About Author

client-photo-1
admin

Comments

Bir cevap yazın