Marmaris ve çevresinde gezilip görülmesi gereken yerler
marmaris ve cevresinde gezilip görülmesi gereken yerler

Marmaris ve Çevresinde Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Marmaris ve çevresinde gezilip görülmesi gereken yerler sayısızdır. İnsanlar genelde aynı gezide birçok aktivite ve mekan ziyaretini bir arada yapmak istediklerinden sıklıkla kafa karışıklığı yaşar. Bu yazı dünyanın bir bölgesini yorucu olmaksızın keşfetmeye yardımcı oluyor. Ayrıca ziyaretiniz sırasında harcayacağınız uçak bileti ve otel rezervasyon ücretlerini minimize etmeye destek oluyor. Bazı bölgelerde daha az aktivite bulunurken, diğerlerinde hepsine yetişemeyeceğiniz kadar yapılacak şey bulunuyor. Türkiye bu yerlerden biri.

Marmaris Güneybatı Türkiye’de bulunan popüler bir tatil yeri. Eğer tatilinizi geçirmek için bir yer arayışındaysanız burası orası. Marmaris ve çevresinde gezilip görülmesi gereken yerler  birçok yer bulunuyor. Öncelik vermeniz gereken şeyleri ve yerleri listelemeniz gerekmekte. Aksi halde Marmaris’in size sunacaklarının çeyreğini bile tecrübe edemeyebilirsiniz. Bunlar arasında plajlar, su parkları ve yunus parkı; tarihi yerler ve müzeler bulunuyor. Aşağıdakilerin bazılarını da listeye eklemeyi düşünmelisiniz:

Su Parkları

Marmaris su parkları bölgenin başlıca cazibelerinden biri. Değişik otellerde küçük su parkları bulunurken, asıl eğlence büyük su parklarında karşımıza çıkıyor. Aqua Dream Su Parkı Marmaris’in en büyük su parkıdır. Armutalan bölgesinde bulunan su parkı, her yaştan ziyaretçi için birçok aktiviteyi bünyesinde barındırıyor. Değişik kaydıraklar, bir su kulesi, bir karadelik, kamikaze kayaklar, rafting kalanları, dalgalı bir havuz, barlar ve restorantlar burada.

Çocuklar ve ergenlik çağındaki gençler arasında en popüler yer olan Atlantis Su Parkı, genç yaşlı herkes için birçok eğlenceyi ziyaretçilerine sunuyor. Siteler bölgesinde bulunan su parkı birçok kayak, dalga havuzu, bowling, minigolf, bar ve restorant imkanları sağlıyor. Marmaris’i ziyaret edip bu su parklarını görmezseniz olmaz. Yine de diğer aktiviteleri de planlarınız arasına eklemeyi unutmayın çünkü su havuzlarındaki eğlence sizi baştan çıkarabilir.

Yunus Parkı

Marmaris Yunus Parkı engellilikleri bulunan çocuklar için ideal bir rehabilitasyon merkezi. Yine de, dünyanın dört bir yanından insanları cezbediyor. Yunuslarla bireysel ya da grup halinde yüzebilirsiniz. Bu parkta oniki yaşından büyük çocukların yüzmesi mümkün, sekiz ve oniki yaşlar arasında olanlar için ise bir yetişkinin eşlik etmesi gerekiyor. Yunuslarla yüzmek mutlaka yaşamanız gereken muazzam bir tecrübe.

Marmaris Limanı

marmaris ve çevresinde gezilip görülmesi gereken yerler

Eğer manzaraya karşı yürüyüşler yapmak isterseniz, Marmaris Limanı gidilmesi gereken harika bir yer. Körfez boyunca bir şeyler atıştırıp içebilir ve demir atmış güzel teknelerle birlikte denizin muhteşem görüntüsüne şahit olabilirsiniz. Farklı bir bölgeden geliyorsanız, teknenizi buraya demirlemeyi de yeğleyebilirsiniz. Konu teknenizi demirlemeye gelince, seçebileceğiniz birçok marina bulunmakta. Marina ziyaretiyle ilgili güzel olan şey, eğer Marmaris’te çok kalmayacaksanız bu ziyaretin çok fazla vakit almaması ve planlarınıza kolaylıkla uyabilmesi.

Tarihi Yerler

Marmaris ziyaret etmeniz gereken tarihi yerler açısından oldukça zengin. Havza Sultan Kervansarayı 1545 yılında inşa edilmiştir ve muhteşem bir Osmanlı mimarisidir. Bir büyük odaya ve yedi küçük odaya sahiptir ve şimdilerde turistlerin çokça ilgisini çeken hediyelik eşya dükkanlarına ev sahipliği etmektedir. Bir kiliseye çıkan dar bir sokakta yer almaktadır.

Görmeye değer bir başka yer ise İbrahimağa Camii’dir. Kimeraltı bölgesinde bulunan bu tarihi değer 1789’da inşa edilmiş müthiş bir mimariye vitrin oluyor. Sariana Mezarı da görmeniz gereken yerlerden. Yine Osmanlı tarzında inşa edilmiş olan bu mezar kehanetlerde bulunan Sariana’nın anısına yapılmıştır. Marmaris’in kuzeydoğu yamaçlarında bulunmaktadır.

İyilik Kayaları’ndaki Arkeoloji Parkı görülmesi gereken başka bir yer. MÖ 4. Yüzyıl’dan kalan arkeolojik kalıntılardan oluşan bu park Marmaris’in merkezindedir. Taşhan ve Kemerli Köprüleri de ziyaretinizde uğramanız gereken yerlerden. Bu kemerli köprüler 1552 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından taş ve tuğlalar kullanılarak yaptırılmıştır. Ziyaret etmeniz gereken diğer yerler Eski Marmaris ve Kapalı Çarşı’dır. Burası hala pazar olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Eskinin ruhunu taşıyan ve Asarcık Tepesinden ulaşılabilen Kumlubük koyunu tepeden gören Amos Koyu ve Kalıntılarını da görmek isteyebilirsiniz.

Müzeler

Gezmekle ilgili başlıca kurallardan birisi gittiğiniz yerdeki müzeleri görmektir. Marmaris’teki müzelerin sunduklarını keşfetmekten keyif alacaksınız. Marmaris Kalesindeki Marmaris Müzesi Marmaris Marinası’nın arkasında bulunan tepelerde bulunmaktadır. Romen, Helenistik ve Bizans dönemlerinden tarihi eserleri bu müzede görmeniz mümkün.

Öte yandan, Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Müzesi, arkeoloji ve etnoğrafyayı besleyen özel bir müze. Toprak işçiliği ürünlerine, paralara, silahlara, cam ürünlere, süs eşyaları ve farklı dönemlere ait arkeolojik kalıntıların heykellerine ev sahipliği yapar. Marmaris’te iki müze bulunmaktadır ve farklı zaman dönemlerinden bir dünya dolusu bilgiyi muhafaza ederler.

Plajlar

Tatilde bir adayı ziyaret etmenin başlıca amaçlarından biri güneşin ve güzel plajlardaki kumun keyfini çıkarmaktır. Marmaris plajları bu cazibeye sahiptir ve tatiliniz boyunca tüm imkanlarından faydalanılmalıdır. Seçebileceğiniz birçok plaj vardır. Bu plajlardan bazılarında tüm gün keyif yapabileceğiniz, erken gelenin kaptığı şezlonglar bulunmaktadır.

Marmaris’in merkezinde Marmaris Halk Plajı ulaşımının kolay oluşuyla en popüler olan plajdır. Dolayısıyla her zaman en kolay ulaşılan plaj burasıdır. Temiz kumu, temiz bir denizi vardır ve ücretsizdir. Buna ek olarak, Marmaris Belediyesi plajlarda yıl boyunca değişik etkinlik ve organizasyonlar düzenlemektedir. Uzunyalı Plajı olarak da bilinen Marmaris Uzun Plajı halk plajının hemen yanındadır.

Tüm bunlarla beraber barlar, restoranlar, kafeler, güneş gözlüğü ve sandaletler satan dükkanlar bulunmaktadır. Plaj nisan ayından kasıma kadar mükemmeldir. Altın kumuyla dikkat çeken İçmeler Plaj’ına kadar on kilometre boyunca uzar. Bu plaj altı kilometre uzunluğundadır ve kayak, şişme muz botları, şemsiye ve parasailing sunduğu imkanlardan bazılarıdır. Plaj gün boyunca dinlenmeye uygun olması için her gece temizlenir.

Turunç Plajı Marmaris’in batısında yer alır. Huzurlu bir denize sahiptir ve orman tepelerinin arasında bulunmasıyla harikulade bir manzara sunar. Her dönemde birçok turisti ağırlasa da plaj dinlemek için sakin bir ortam sunar. Sedir Adası Plajı Marmaris’in bir başka güzel yeridir. Ulaşımı kolaydır ve aşırı kalabalık değildir. Marmaris’e 16 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır ve hem yerliler hem de turistler arasında popüler olan altın kumuyla dikkat çeker.

Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajı Marmaris’in 28 kilometre ilerisinde bulunmaktadır. Bu, en güzel plajlardan biridir ve turistler arasında en popüler olandır. Bir efsaneye sahip bu koy boyunca yürümeyi unutmamalısınız. Efsane, aşık bir kadının, sevdiğine ulaşabilmek için eteğine kum doldurarak denizi aşmayı deneme hikayesini anlatır. Kumlar bittiğinde kadın boğulur. Dalyan Iztuzu Plajı bir başka cazibe merkezidir.

Yüzmek için en uygun yerlerden biridir ve kaptan kaplumbağalarının doğal yaşam alanıdır. Gündüz açık olmasına rağmen mayıstan eylüle kadar akşam 8-sabah 8 arası giriş yasaktır. Bunun amacı kaplumbağaların yuvalanma alanlarına rahatsızlık vermemektir.

Turunç Plajı’ndan 6 kilometre uzakta olan Kumlubük Plajı da dahil olmak üzere ziyaret etmeyi düşünebileceğiniz, Günnücek, Çiftlik ve Cennet Adası Plajları gibi plajlar da bulunmaktadır.

Gençlik Meydanı ve Gece Hayatı

Marmaris Meydanı ve müzikli havuz mükemmel bir eğlence alanıdır. Meydanda eskiden bir süpermarkete ve fast food restorantlarına sahip olan uzun bir bina bulunmaktaydı. Topluluk içindeki dengeyi sağlamak ve bu yapıyı kopyalamak isteyecek diğer yatırımcıların cesaretini kırmak için bina yıkıldı ve şu anda 19 Mayıs Gençlik Meydanı olarak bilinen meydan kuruldu.

Bu meydan konser ve etkinlikler için en favori yerdir. Marmaris’teki gece hayatını tecrübe etmek isterseniz, bu meydan listenizin en başında bulunmalı. Müzikli havuzda biri 21.00, diğeri 22.30’da olmak üzere iki gece şovu bulunmakta. Işıkla dekore edilen havuzdaki su fıskiyeleri müzikle uyumlu bir kareografiyle birlikte dans etmektedir. Meydan ziyareti havuz gösterisinin başladığı saate denk getirilebilir.

Böylece metropolitan Marmaris’in size sunabileceklerinin en iyisinin keyfine varacaksınız. Ayrıca internetten ziyaretiniz süresince yapılacak konser ve etkinlikleri takip ederek birkaçını planlarınıza dahil edebilirsiniz.

Gece hayatını sevenler için Marmaris ve çevresinde gezilip görülmesi gereken yerler’in başında Marmaris Barlar Sokağı gelir ve Marmaris merkezden beş yüz metrelik bir yürümeyle ulaşılabilir. Kulüpler, diskolar, barlar eğlence ve müzik burada ziyaretçilerini bekler. Ve Marmaris gece hayatının doruğunu yaşayacağınız yerdir. Sezonun ortasında Venice Restorant’ın (?) oradan devam ederseniz eğlenmekte olan insanların kalabalığı başınızı döndürecektir.

Barlar sokağında ayrıca gece geç saate kadar açık olup eğlenmeye gelen insanlara hizmet eden dövmeciler, hediye ve yiyecek dükkanları bulunmaktadır. En popüler kulüp ve barlar arasında Rock Bar, Bar-X Kokteyl ve Dans Barı, Club Arena, Greenhouse Dans Kulübü, Backstreet Disco ve Crazy Daisy Bar ve Gece Kulübü bulunmaktadır.

Köy Turu

Marmaris ve çevresinde gezilip görülmesi gereken yerler’den birini muhakkak atlamamalısınız. Yerli halkın kültürünü tatmadığınız sürece tatilde olmanın anlamı nedir ki? Marmaris’in kırsal köylerinde yerel halkla tanışabilir ve yöresel kültürlerine dokunabilirsiniz. Bu turda kırsalı ve köy hayatını gezerek keşfedeceksiniz. Tur Marmaris yakınlarındaki köyleri kapsamaktadır ve genellikle sabah erken saatlerde başlayıp 17.30 civarında tamamlanmaktadır.

Marmaris’in 8 kilometre uzağında bulunan İçmeler en popüler konaklama bölgelerinden biridir. Ayrıca en iyi koylara sahiptir. Marmaristen 20 kilometre uzaklıkta bulunan Turunç, en iyi plajlara sahip olan bir sahil kasabasıdır. Marmaris’in 25 kilometre uzağında bulunan Kumlubük ise tepeleri ve sahilleriyle dünyanın en iyi yürüyüş parkurları ve ekolojik turizm imkanlarından birine sahiptir. Hisarönü, Orhaniye ve Bayır da turun kapsadığı Marmaris Köylerinden diğerleridir. Ayrıca köylerin her birinde, yerel halkın yöresel mutfağına ait yiyeceklerin tadına bakma fırsatı da bulacaksınız.

Marmaris’i belirli bir bütçeyle ziyaret etmek çok kısıtlayıcı olabilir

Keşfedilecek onca bölge ve yer varken Marmaris’i belirli bir bütçeyle ziyaret etmek çok kısıtlayıcı olabilir. Marmaris ve çevresinde gezilip görülecek çok fazla yer bulunmaktadır. Gelmeden önce yeterince hazır olmalısınız, para biriktirin, otel ve uçuş rezervasyonunuzu erken yaptırarak kazancınızı arttırın. Bir grup halinde seyahat ediyorsanız harcamalarınız en aza inecek ve ziyaretiniz daha da unutulmaz bir hal alacaktır.

Yine de şunu bilmek gerekir ki günün sonunda eğer bir aylık bir tatile geldiyseniz büyük ihtimalle Marmaris’in size sunacaklarının tamamını göremeyeceksiniz. Buradaki püf noktası ilk gelişinizde bağlantılar kurmak ve yeniden gelmeye devam etmektir. Bu yöntemle genellikle sonraki ziyaretlerinizde daha çok indirim almanız kolaylaşır. Seyahate başlamadan önce bütün seçenekleri bilmek çok önemlidir.

Marmaris’i bölgelere bölün ve tüm aktivite ve alanları keşfetmeye bakın, ya da belirli bir yarıçapı ziyaret edin. Bu şekilde, Marmaris ve çevresinde gezilip görülmesi gereken yerler’i keşfedersiniz. Eğer iki haftalık bir ziyaretiniz olacaksa ve aktivitelerinize öncelik verirseniz iki bölgeyi tamamlamanız mümkün olacaktır.

Diğer bir pratik çözüm ise sizinle zaman geçiren bir tur rehberi tutmaktır. Bu gideceğiniz yerleri kolay bulmanıza ve gittiğiniz yerler hakkında daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olur. Bazı oteller böyle bir hizmet sunmaktadır. Bazılarında ise seçebileceğiniz paketler bulunmaktadır. Her birinde Marmaris ve çevresinde gezilip görülmesi gereken yerler oldukça çeşitlidir.

About Author

client-photo-1
admin

Comments

Bir cevap yazın